پلی اتیلن و کاربردهای آن

خرید مخزن پلی اتیلن یا فلزی

پلی اتیلن چیست؟

 

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده است که پلی اتیلن چیست ؟

در پاسخ به سوال پلی اتیلن چیست این مطلب تقدیم شما بازدیدکننده محترم می شود.

پلی اتیلن که به اختصار PE نیز نامیده می‌شود ماده ای شیمیایی است که از برقراری پیوند بین مولکولهای گاز اتیلن که اصطلاحاً به آن پلیمریزاسیون می گویند به دست می آید. پلیمریزاسیون یک واکنش شیمیایی است که در آن مولکول‌های کوچک و ساده با یکدیگر پیوند برقرار کرده و مولکولی بزرگ با وزن مولکولی چندین برابر مولکول اولیه به وجود می‌آورند  مواد حاصل از پلیمریزاسیون گاز اتیلن از نظر اثر پذیری در برابر حرارت به دو دسته گرمانرم ها و گرما سخت ها تقسیم می شوند. گرمانرم‌ها، پلیمرهایی هستند که در اثر گرم کردن ذوب می‌شوند، پلی اتیلن در دسته گرمانرم ها قرار دارد. پلی اتیلن و کاربردهای آن در زندگی بشر از موضوعاتی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

انواع پلی اتیلن از نظر چگالی:

پلی اتیلن ها از نظر مصرف در میان پرمصرف ترین پلیمرها قرار دارند. پلی اتیلن انواع مختلفی دارد که متداولترین آنها به سه نوع تقسیم می شوند:

 1. پلی اتیلن سنگین یا با چگالی بالا HDPE) High Density PolyEthylene)
 2. پلی اتیلن سبک یا با چگالی پائین LDPE) low Density PolyEthylene)
 3. پلی اتیلن سبک خطی LLDPE) Linear Low Density PolyEthylene)

پلی اتیلن ها با گریدهای تجاری مختلفی تولید می شوند. بر حسب میزان سختی و افزودنی های مختلف هر پلی اتیلن برای کاربرد مشخصی مصرف می شود. بر اساس دسته بندی های انجام شده، سه گروه متداول پلی اتیلن برای کاربرد زیر مورد استفاده قرار می گیرند:

 • پلی اتیلن با چگالی بالا بیشتر برای تولید انواع لوله پلی اتیلن و اتصالات و همچنین انواع مخازن پلی اتیلنی به کار می رود. علاوه بر این موارد، از این پلیمر برای تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع بطری، جعبه های حمل و نقل، انواع ظروف نگهداری مواد غذایی، سپتیک تانک، کیسه های بسته بندی و … استفاده می شود.

کاربرد مخازن پلی اتیلن:

 • نگهداری مایعات غذایی و دارویی
  • نگهداری مایعات شیمیایی (بنزین، گازوئیل،…)
  • نگهداری مواد خشک غذایی (حبوبات، پودرها،…)
  • انتقال مواد ضایعات و فاضلاب
 • پلی اتیلن سبک (LDPE)  برای تولید انواع قطعات پلاستیکی، انواع لوله پلی اتیلن، ورق های پلیمری، الیاف، ظروف و فیلم های بسته بندی مواد، کیسه های پلاستیکی و … استفاده می شود.
 • پلی اتیلن با چگالی متوسط برای ساخت انواع فیلم های بسته بندی، تولید پوشش های محافظ سطوح فلزی، انواع لوله و اتصالات مخصوص آبیاری (آبرسانی تحت فشار) و … استفاده می شود. از پلی اتیلن خطی با چگالی پایین (LLDPE) در ساخت روکش های کابل های برق و مخابرات، انواع پوشش ها و فیلم های محافظ و قطعات پلاستیکی استفاده می شود.

مزایای پلی اتیلن:

با توجه به گستردگی کاربرد پلی اتیلن در صنعت و زندگی انسان شاید سخن گفتن از مزایای پلی اتیلن لزومی نداشته باشد اما در مقایسه با برخی مواد دیگر در تولید محصولات خاص می توان برای پلی اتیلن مزایایی را برشمرد.

در ساخت مخازن، لوله و اتصالات مزایای پلی اتیلن در مقابل مواد فلزی از جمله استیل و فولاد به شرح زیر است:

 • سهولت جابجایی مخزن
 • سهولت نصب مخزن و اتصالات
 • هزینه کم و عمر بالا
 • عایق بودن مخازن و اتصالات در مقابل گرماو سرما

معایب مخازن پلی اتیلن:

 • قابلیت اشتعال در مجاورت شعله آتش
 • امکان ترکیدگی در صورت بروز خلاء

با توجه به محاسن بسیار محصولات ساخته شده از پلی اتیلن، این ماده به یکی از پرکاربردترین مواد در زندگی انسان تبدیل شده است. فروشگاه الماس پلیمر تلاش دارد تا با استفاده از مواد اولیه با کیفیت بالا کالاهای خود را تولید نموده تا رضایت مشتریان را در پی داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخازن نگاهی به مطلب مخازن پلی اتیلن الماس پلیمر بیندازید.

 

چنانچه قصد خرید مخزن پلی اتیلن را برای مصارف آشامیدنی یا آتش نشانی دارید مطلب زیر را مطالعه نمایید.:

راهنمای خرید مخزن آب

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با ما