مخزن پلی اتلین چیست | کاربردهای مخزن پلی اتیلن
مخزن پلی اتلین چیست | کاربردهای مخزن پلی اتیلن

شرحی مختصر بر مخزن پلی اتیلن و کاربردهای آن

پیش از تشریح مخزن پلی اتیلن لازمست که نگاهی مختصر به پلی اتیلن داشته باشیم.

پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن که به اختصار PE نیز نامیده می‌شود ماده ای شیمیایی است که از برقراری پیوند بین مولکولهای گاز اتیلن که اصطلاحاً به آن پلیمریزاسیون می گویند به دست می آید. پلیمریزاسیون یک واکنش شیمیایی است که در آن مولکول‌های کوچک و ساده با یکدیگر پیوند برقرار کرده و مولکولی بزرگ با وزن مولکولی چندین برابر مولکول اولیه به وجود می‌آورند  مواد حاصل از پلیمریزاسیون گاز اتیلن از نظر اثر پذیری در برابر حرارت به دو دسته گرمانرم ها و گرما سخت ها تقسیم می شوند. گرمانرم‌ها، پلیمرهایی هستند که در اثر گرم کردن ذوب می‌شوند، پلی اتیلن در دسته گرمانرم ها قرار دارد.

پلی اتیلن و کاربردهای آن در زندگی بشر از موضوعاتی است که در مطلبی با عنوان پلی اتیلن و کاربردهای آن تشریح شده است.

تعریف مخزن پلی اتلین

مخازن پلی اتیلن تانکرهایی از جنس پلی اتیلن می باشند که به صورت تک لایه تا چند لایه ساخته می شوند. ماده اصلی تشکیل دهنده مخازن پلیمری به نام پلی اتیلن است که از چگالی بالایی برخوردار است.

پلی اتیلن که به اختصار PE نیز نامیده می‌شود ماده ای شیمیایی است که از برقراری پیوند بین مولکولهای گاز اتیلن که اصطلاحاً به آن پلیمریزاسیون می گویند به دست می آید.

پلی اتیلن ها از نظر مصرف در میان پرمصرف ترین پلیمرها قرار دارند. بر حسب میزان سختی و افزودنی های مختلف هر پلی اتیلن برای کاربرد مشخصی مصرف می شود. یکی از گروه های آنها، پلی اتیلن سنگین یا با چگالی بالا می باشد که از آن برای ساخت تانکرهای نگهداری مایعات استفاده می شود.

مخازن پلی اتیلن تانکرهایی هستند که به جهت رعایت اصول بهداشتی، کاهش هزینه های نگهداری مایعات و قابلیت در دسترس بودن همیشگی به صورت سه لایه ساخته می شوند.

مخازن پلی اتیلن اغلب سه لایه تولید می گردند اگرچه مخازن با لایه های کمتر و بیشتر نیز در بازار موجود است. لایه های مخازن پلی اتیلن سه لایه با اهداف زیر پیش بینی می شوند:

 • لایه بیرونی به رنگ سفید

دارای مقاومت در برابر مخاطرات محیطی شامل ضربه و عوامل جوی، عدم تبدیل

 • لایه وسط به رنگ تیره

جلوگیری از تابش نور خورشید و پیشگیری از فاسد شدن مایع درون مخزن

 • لایه داخلی به رنگ سفید

جلوگیری از تبادل گرمایی مایع درون مخزن با محیط بیرون

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مخازن پلی اتیلن لطفاً مطلب مخازن پلی اتیلن الماس پلیمر را ببینید.

انواع مخازن پلی اتیلن از نظر کاربرد:

 • مخازن پلی اتیلن ثابت عمودی

مخازن پلی اتیلن ثابت عمودی به صورت مخزن استوانه ای با دو حالت ساده و قیفی تولید می شود. مخزن ساده پلی اتیلن عمودی بر روی سطح صاف و مطمئن و همچنین بر روس شاسی قابل نصب می باشد. مخزن قیفی پلی اتیلن عمودی بر روی شاسی نصب می گردد.

 • مخازن پلی اتیلن ثابت افقی

مخازن پلی اتیلن ثابت افقی به صورت مخزن استوانه ای تولید می گردد. این مخازن بر روی سطح صاف و مطمئن نصب می شوند. بازوهای تعبیه شئه در زیر مخزن وظیفه ثابت نگهداشتن مخزن را به عهده دارند.

 • مخازن مکعبی ثابت افقی
 • مخازن زیر پله
 • مخازن مکعبی افقی پشت نیسانی

موارد استفاده مخازن پلی اتیلن:

 • نگهداری مایعات با کاربردهای شیمیایی، غذایی و دارویی
 • استفاده در کشاورزی نگهداری غلات
 • حمل و نقل مایعات

صرفنظر از موارد استفاده از مخازن پلی اتیلن ذکر این نکته لازم است که کلیه مخازن پلی اتیلن برای نگهداری مایعات نیاز به داشتن اتصالات (فیتینگ ) ورودی و خروجی هستند.

در مطلب دیگری در خصوص نحوه انتخاب و نصب فیتینگ های ورودی و خروجی به تفصیل توضیح داده شده است.

برای اطلاعات بیشتر مطلب فیتینگ و اتصالات مخازن پلی اتیلن را مطالعه فرمایید.